Świadczenia
W jakich sytuacjach można otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające "Mama 4+"?
Świadczenie uzupełniające "Mama 4+" przysługuje osobie, która wychowała co najmniej czworo dzieci i nie posiada niezbędnych środków utrzymania. Świadczenie jest realizowane na podstawie ustawy z dnia 31 stycznia 2019 r . o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, a ZUS wypłaca je od marca 2019 r. Celem programu jest zapewnienie dochodu osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia lub go nie podjęły ze względu na wychowywanie dzieci w rodzinach wielodzietnych oraz nie posiadają środków niezbędnych do życia.
Realizowane przez ZUS rodzicielskie świadczenie uzupełniające może być przyznane matce, która urodziła i wychowała minimum czworo dzieci, albo ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci - w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia dzieci przez matkę, bez względu na to, czy osoby te miały opłacane składki na ubezpieczenia. Osoba ubiegająca się o to świadczenie musi ponadto: osiągnąć wiek emerytalny (60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn), mieć w Polsce miejsce zamieszkania i tzw. ośrodek interesów życiowych przez co najmniej 10 lat po ukończeniu 16. roku życia, legitymować się polskim obywatelstwem lub obywatelstwem jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej bądź państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu i mieć prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce albo - w przypadku cudzoziemców - mieć zalegalizowany pobyt w Polsce.
Świadczenie dla osoby, która nie ma prawa do żadnego innego świadczenia, jest równe kwocie minimalnej emerytury, która od 1 marca 2024 r. wynosi 1780,96 zł. W przypadku osoby, która pobiera już świadczenie niższe od minimalnej emerytury, świadczenie rodzicielskie uzupełnia pobierane świadczenie do kwoty minimalnej emerytury. Świadczenie rodzicielskie uzupełniane do kwoty minimalnej emerytury może być również wypłacane przez inny organ emerytalny, jeżeli osoba uprawniona pobiera od tego organu świadczenie niższe od kwoty najniższej emerytury, np. policyjną rentę inwalidzką III grupy w wysokości nieprzekraczającej kwoty naj niższej emerytury, i jeżeli prezes ZUS lub prezes KRUS przyznał jej rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Świadczenie wypłaca ZUS lub KRUS. Świadczenie i koszty jego obsługi są finansowane z budżetu państwa. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające jest corocznie waloryzowane.
Wiesława Lempska
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
BP3/2024