Zmiany, zmiany, zmiany
Zmiany, zmiany, zmiany
Rynek pracy się zmienił – oczekiwania pracowników dzisiaj zdecydowanie odbiegają do oczekiwań, jakie te same osoby miały jeszcze kilka lat temu. Bez wątpienia głównym katalizatorem tych zmian była pandemia COVID-19, która przyczyniła się również do tego, że pracownicy znacznie większą wagę przykładają do komfortu pracy, kwestii spełnienia zawodowego, sfery wellbeingu, swobody i niezależności, możliwości lepszego łączenia pracy zawodowej z życiem osobistym.
Pandemia i związany z nią rozkwit pracy zdalnej dały pracownikom również możliwość innego spojrzenia na możliwości, jakie mają oni w zakresie poszukiwania pracy. Dynamiczny rozwój nowych technologii, w tym platform do pracy zdalnej i hybrydowej, powoduje, że rynek pracy nie jest ograniczony wyłącznie do danego miasta, województwa czy kraju. Pracownicy mogą poszukiwać pracy na całym świecie. Co więcej, dzisiaj już nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonywać swoją pracę z najdalszych zakątków świata, świadcząc ją dla organizacji rozproszonych po całym globie – łącząc spełnienie zawodowe, życie osobiste i realizację marzeń.
Organizacje, które nie są gotowe na to, aby szybko się dostosować do nowych realiów i oczekiwań pracowników, będą się jeszcze długo mierzyły z trendem great resignation. Te zaś, które odrobiły lekcję, rozumieją zachodzące na rynku zmiany i fakt, że są one nieodwracalne, nie tylko zatrzymają talenty wewnątrz organizacji, lecz także przyciągną do siebie nowe, co przełoży się na rozwój organizacji i pracowników.
Artykuły do Great resignation
Ergonomiczne strategie interwencyjne na stanowiskach pracy biurowej
Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy, 2024, nr 2, s. 10-16Jedną z podstawowych metod przeciwdziałania występowaniu nadmiernych obciążeń na stanowisku pracy są interwencje ergonomiczne. Celem artykułu jest przedstawienie strategii interwencyjnych, zapobiegających rozwojowi dolegliwości mięśniowo-szkieletowych, w odniesieniu do stanowisk pracy biurowej. Zaprezentowano strategie pozwalające na optymalizację pozycji ciała podczas pracy oraz ograniczenie czasu pracy w pozycji siedzącej.
DOI: 10.54215/BP.2022.04.9.Roman-Liu