Zmiany, zmiany, zmiany
Zmiany, zmiany, zmiany
Rynek pracy się zmienił – oczekiwania pracowników dzisiaj zdecydowanie odbiegają do oczekiwań, jakie te same osoby miały jeszcze kilka lat temu. Bez wątpienia głównym katalizatorem tych zmian była pandemia COVID-19, która przyczyniła się również do tego, że pracownicy znacznie większą wagę przykładają do komfortu pracy, kwestii spełnienia zawodowego, sfery wellbeingu, swobody i niezależności, możliwości lepszego łączenia pracy zawodowej z życiem osobistym.
Pandemia i związany z nią rozkwit pracy zdalnej dały pracownikom również możliwość innego spojrzenia na możliwości, jakie mają oni w zakresie poszukiwania pracy. Dynamiczny rozwój nowych technologii, w tym platform do pracy zdalnej i hybrydowej, powoduje, że rynek pracy nie jest ograniczony wyłącznie do danego miasta, województwa czy kraju. Pracownicy mogą poszukiwać pracy na całym świecie. Co więcej, dzisiaj już nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonywać swoją pracę z najdalszych zakątków świata, świadcząc ją dla organizacji rozproszonych po całym globie – łącząc spełnienie zawodowe, życie osobiste i realizację marzeń.
Organizacje, które nie są gotowe na to, aby szybko się dostosować do nowych realiów i oczekiwań pracowników, będą się jeszcze długo mierzyły z trendem great resignation. Te zaś, które odrobiły lekcję, rozumieją zachodzące na rynku zmiany i fakt, że są one nieodwracalne, nie tylko zatrzymają talenty wewnątrz organizacji, lecz także przyciągną do siebie nowe, co przełoży się na rozwój organizacji i pracowników.
Artykuły do Great resignation
Aktywność fizyczna w profilaktyce i leczeniu dolegliwości odcinka szyjnego kręgosłupa
mgr MARZENA MALIŃSKA, mgr ERNEST WIŚNIEWSKI Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy, 2024, nr 3, s. 12-16Dolegliwości odcinka szyjnego kręgosłupa stanowią poważny problem w populacji osób pracujących. Są od wielu lat niezmiennie jedną z głównych przyczyn absencji chorobowej Polaków, generując ogrom kosztów związanych z rosnącymi wydatkami na opiekę zdrowotną i niezdolność do pracy. W artykule przedstawiono analizę piśmiennictwa dotyczącego skuteczności ćwiczeń ukierunkowanych na profilaktykę oraz leczenie dolegliwości odcinka szyjnego kręgosłupa. Mając na uwadze również praktyczny aspekt przygotowano zestawy ćwiczeń fizycznych dla osób uskarżających się na tego typu dolegliwości.
DOI: 10.5604/01.3001.0014.8770